(function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://' : 'http://') + 'stats.g.doubleclick.net/dc.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();

O dokumentárním filmu Jano Koehler

Na vzniku dokumentárního filmu jsme úzce spolupracovali s rodinou Jano Koehlera, která nás kontaktovala na základě našich předchozích filmů, a akademickými sochaři Vojtěchem a Passionarií Paříkovými, restaurátory křížové cesty na sv.Hostýně.

Koncept filmu kladl důraz na netradiční podobu. Záměrem je rozkrýt divákovi Koehlerovu tvorbu od základních prvků (barva, linie, tvář) až po finální podobu fresky a mozaiky. Ve filmu jsme využili digitálních animačních technologií, které umožňují vykreslit mozaiku přímo „před očima“ diváka. Jeho dílo je kladeno do kontextu s místy, kde umělec žil a tvořil – krajina Hané a Slovácka v kombinaci s místním folklórem. Smyslem dokumentu je zvýšit povědomí o svěží modernosti jeho tvorby, upozornit na nutnost odborné obnovy jeho prací a na folklor coby nositele tradice. 

Tvorbou Jano Koehlera a především unikátními mozaikami Křížové cesty na Hostýně nás provází restaurátoři, manželé Paříkovi. Hlas vypravěče filmu propůjčil Miroslav Táborský.Ve filmu byly použity fotografické prvky Jana Mageta. 

Aktuálně probíhá překlad filmu do anglického jazyka.

 

Proč natočit film o Jano Koehlerovi?

Protože v osobnosti umělce Jano Koehlera najdeme všechno, co nám dnes nejvíce chybí:
1. VÍRU V SÍLU DOBRA
2. POCTIVOST V ŘEMESLE
3. SROZUMITELNOST A NADČASOVOST

Mistr Jano Koehler není umělec minulosti, ale současnosti. Jeho monumentální tvorba, kterou realizoval ve spolupráci s keramiky v ateliéru továrny RAKO, je moderní ve výrazu a nadčasová v provedení. Od roku 1912 do roku 1933 pracoval neúnavně s týmem stejně zapálených odborníků na realizaci monumentálního projektu architekta Jurkoviče na sv. Hostýně, kde se projevil jeho lidský a umělecký vrchol. Na sv. Hostýně máme v rámci nádherné krajiny spojené s architekturou možnost si uvědomit, že jsme zapomněli na to nejdůležitější – na poctivost a lásku. 
 Už před prvním zastavením Křížové cesty nám dojde, že si vlastně s Pilátem myjeme ruce a lhostejně přihlížíme všem nepravostem kolem nás. Zapomněli jsme na skutečné hodnoty života. Tak jako Picasso ve své Guernice naléhavým způsobem odsoudil zločin, tak zde Jano Koehler odsuzuje naši lhostejnost ke stavu světa.  
Již čtyři roky analyzujeme všechny detaily tohoto díla a stále nacházíme něco nového. Poselství je ukryté ve výrazech obličejů, v řeči rukou, ve vztahových osách promyšlené kompozice.  Toto dílo je provedené unikátní technologií, kterou nikde ve světě nedokázal nikdo opakovat. Je to vlastně barevný reliéf modelovaný glazurami. Je to dílo, které prošlo ohněm vypalovací pece.  
My restaurátoři jsme schopni ho zachránit pro další generace. Teď je čas udělat něco pro jeho známost. Právě teď potřebujeme vyzdvihnout poctivost a lásku – to nejlepší z odkazu naší kultury! Jurkovič a Koehler nám zanechali pomník, ke kterému můžeme přijít pro inspiraci. Je navíc formou nadčasový a světový.  

V Praze dne 20. února 2014

Akad. soch. Vojtěch Pařík

(Akademický sochař Vojtěch Pařík v současnosti realizuje restaurátorské práce na Křížové cestě)

 

Použitá technika pro tvorbu filmu

Film byl realizován digitální filmovou kamerou RED ONE Mysterium X v rozlišení 4K, kamerovou jízdou ABC Products a kamerovým jeřábem.

Na tvorbě filmu spolupracovali

akad.soch.Vojtěch Pařík, restaurátor

akad.soch. Passionaria Parik, restaurátor

Jan Maget, grafik

arch. Marek Houska, architekt

Miroslav Táborský, vypravěč

 

Zimní slunce nad Hostýnem - Zimní slunce nad Hostýnem Zimní slunce nad Hostýnem

Film finančně podpořili

     

 

 

Partneři projektu

  

Rychlý kontakt

Produkce

production(zav)cine4net.eu

tel. +420 737 338 344

 

Podpořte nás na Facebooku

Film také uvidíte

 

sv. Hostýn 18.8.2018 22:00  pod širým nebem
Olomouc 3.4.2018 17:30  kino Metropol
Velehrad 15.11.2017 16:30  Velehradský dům C a M
Olomouc  25. 4. 2017 13:30  Divadelní sál, Konvikt, Univerzitní 3
Praha 12. 4. 2017 17:30   Univerzita Karlova, Celetná 20
Vsetín 6. 4. 2017 9:00   Dům kultury, Setkání starostů
Prostějov 13.11. 2016 17:30   kino Metro
Hranice  2.11.2016 19:00  Stará Střelnice
Bystřice pod Host. 24.10.2016 18:00  Kino Klub Sušil
Kyjov 2.7.2016 17:00  městské kino
Brno 28. 4. 2016 09:30  kino Scala
Prostějov 26. 4. 2016 19:00  kino Metro 70

Partner webu